آشنایی با فرمت‌های نمایش تصویر

فرمت نمایش تصویر

 

دور بین های مدار بسته دارای فرمت های مختلفی هستند . در ادامه به توضیح هر یک از آنها اشاره می نماییم :

 

• TVL
دوربین‌های آنالوگ برای رزولوشن (وضوح تصویر) از فرمت TVL استفاده می‌کنند. TVL که مخفف TV Line است، استانداردی برای نمایش وضوح تصویر و تفکیک‌پذیری در دوربین‌های آنالوگ است. در این استاندارد تعداد خط‌های قابل تفکیک عمودی تصویر به عنوان تیوی لاین در نظر گرفته می‌شود. هر چقدر میزان TVL در دوربین مداربسته بیشتر باشد، جزئیات تصویر را با قدرت بیشتری نمایش خواهد داد؛ اما نکته درخور توجه این است که انتقال تصاویر در دوربین‌های آنالوگ از طریق استاندارد PAL صورت می‌گیرد که بیشترین حد قابل انتقال با آن 720TVL است و به همین دلیل برترین برندهای تولیدکننده دوربین‌های مداربسته، هیچ دوربینی با کیفیت بیش از 720TVL ندارند.
• VGA
این فرمت به معنی رزولوشن 480×640 است و برای دوربین‌های تحت شبکه‌ای به کار می‌رود که کیفیت تصاویر در آن‌ها پایین است. در حقیقت این وضوح تصویر از 700TVL نیز کمتر است و رزولوشن مناسبی به حساب نمی‌آید.
• SVGA
فرمت SVGA تصاویر را با وضوح 600×800 پیکسل نشان می‌دهد که 600 تعداد پیکسل‌های عمودی و 800 تعداد پیکسل‌های افقی آن را نشان می‌دهد.
• HD
فرمت HD تصاویر را با وضوح 720×1280 پیکسل نشان می‌دهد؛ به این معنا که 1280 پیکسل به صورت افقی و 720 پیکسل به صورت عمودی قابل مشاهده خواهد بود که کیفیت خوبی است. شایان ذکر است این فرمت را HD Ready نیز می‌نامند.
• Full HD
در فرمت Full HD کیفیت تصویر بسیار عالی است و کاربر می‌تواند تمام جزئیات تصویر را به‌سادگی مشاهده کند. در این فرمت تصویر، 1920 پیکسل در محور افقی و 1080 پیکسل در محور عمودی دارد. به این نوع فرمت 1080 نیز گفته می‌شود که نشان‌دهنده حداکثر پیکسل های تصویر در حالت عمودی است.
• 4K
تعداد پیکسل‌های فرمت 4K چهار برابر فرمت Full HD است. رزولوشن 4K اصطلاحی عمومی برای دستگاه‌هایی است که صفحه نمایش آن‌ها در محور افقی 4000 پیکسل دارند. در واقع وضوح تصویر در این فرمت 4096×3072 پیکسل است.

 

برگرفته از وب سایت analoge

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *