ریاست جمهوری بایدن به معنای پایان مشکلات هواوی می تواند باشد

همان‌طور که می‌دانید، جو بایدن به‌عنوان رییس‌ جمهور جدید ایالات متحده آمریکا انتخاب شده و از تاریخ ۲۰ ژانویه (۱ بهمن) رسما کار خود را آغاز می‌کند. دولت آقای بایدن فعلا باید بر مقابله با بحران کرونا تمرکز کند اما یکی از چالش‌های کلیدی رییس ‌جمهور جدید آمریکا، موضع او در قبال چین و جنگ تجاری با آن کشور است که هواوی بخش مهمی از این موضوع محسوب می‌شود.

دولت ترامپ طی دو سال گذشته فشارهای فزاینده‌ای بر شرکت‌های چینی از جمله هواوی، ZTE و اخیرا SMIC وارد کرده است. اگرچه مدارکی مبنی بر نقش ZTE در نقض تحریم‌های ایران وجود دارد، اما هیچ‌وقت مدارک موثقی درباره‌ی اتهام همکاری هواوی با دولت چین به منظور سوءاستفاده از گجت‌ها و تجهیزات مخابراتی این شرکت ارائه نشده است.

اما در نهایت هواوی در لیست سیاه وزارت بازرگانی آمریکا قرار گرفت و دولت آمریکا تلاش کرده که فعالیت‌های این کمپانی را با مشکلات متعددی روبه‌رو کند. در نتیجه سرویس‌ها و اپلیکیشن‌های گوگل از گوشی‌های هواوی حذف شدند، این شرکت مجبور شد برای تأمین قطعات خود شرکت‌های غیر آمریکایی پیدا کند و از حضور در بازارهای مهمی مانند آمریکای شمالی محروم شده است.

برخی بر این باور هستند که بایدن بعد از به قدرت رسیدن در ماه ژانویه، بسیاری از این محدودیت‌ها را کنار می‌گذارد. در حالی که بایدن قصد دارد از نظر سیاست خارجه آمریکا را بعد از ۴ سال هرج و مرج به حالت عادی برگرداند، اما بعید است که بلافاصله بسیاری از محدودیت‌های اعمال شده بر شرکت‌های چینی را کنار بگذارد.

منبع: Android Central

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *