NAS در مقابل SAN

NAS مخفف عبارت Network Attached Storage است در حالی که SAN مخفف عبارتStorage Area Network می باشد. این دو تکنولوژی شباهت بسیاری به یکدیگر دارند.

مثلاً این که هر دو بهترین حالت یکپارچگی (Consolidation)را تامین می کند.

SAN شبکه ای است اختصاصی که با استفاده از پروتکل های ویژه، ارتباط میان تجهیزات ذخیره سازی و سرورها را با کیفیت بسیار مناسب تامین می کند.این شبکه به شما کمک خواهد کرد تا با یکپارچه سازی فضاهای ذخیره سازی امکان مدیریت بهتر و استفاده بهینه تر از این فضا ها را فراهم کنید.

در این شبکه با برداشته شدن محدودیت های انواع RAID و اندازه بلاکها امکان پیاده سازی بهینه تر نرم افزارهای متفاوت همانند ISA، Exchangeو… برای شما فراهم می شود.

در واقع SANشبکه ای اصلی است که با استفاده از پروتکل های FCو FCOEو همچنین بستر فیبر نوری تمام محدودیت های ارتباطی شما را از بین می برد.

در تکنولوژی SAN، محل قرارگیری دیسکها برخلاف تکنولوژی های DASو NAS که برروی خود سرور قرار داشت برروی مجموعه ای از Storage ها قرار دارد که این Storageها برا اساس پروتکل ها و تکنولوژی هایSAN کار می کنند و وظیفه این Storage انتقال فضا به صورت Disc Base به سرورها یا Hostها می باشد.

Storage ها ترکیبی از کامپوننت های مختلفی اعم از Controllerها، Enclosureها و Discها هستند که هنگام پیکربندی این Storageها فضا هایی با نام LUN ایجاد می کنیم و LUNها را دراختیار Hostها قرار می دهیم.

همانطور که می دانیم انتقال اطلاعات در تکنولوزی های NASوDAS بر اساس فایل سیستم می باشد. ولی برخلاف این نوع از تکنولوژی ها، انتقال اطلاعات در تکنولوژی SAN براساس دیسک یا بلاک می باشد. یعنی اگر بخواهیم فضایی را با استفاده از این تکنولوژی در اختیار سروری قرار دهیم هیچ لزومی ندارد که فایل سیستم این فضا با فایل سیستم سرور یکی باشد.به عبارت دیگر ما دیسک ها را دراختیار سرور قرار می دهیم و سرور این فضا را با فایل سیستم خود فرمت کرده و سپس از آن استفاده می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *