انتخاب VMS مناسب

انتخاب VMS مناسب ﴿قسمت 1﴾

شما میتوانید بهترین دوربین ها و دستگاه های ضبط ویدئو را در اختیار داشته باشید، اما بدون وجود نرم افزاری برای مدیریت و آنالیز ویدئو، بسیاری از مزیتهایِ داشتن یک راهکار ویدئویی را از دست خواهید داد.

با توجه به نیازهای شما، برخی از راهکارهای مدیریت ویدئویی میتوانند با استفاده از قابلیت تشخیص حرکت رخدادها را پیش بینی نموده، پلاک خودروها را در یک محوطه ی پارکینگ بخوانند، اشیاء اضافه یا حذف شده از اتاق را شناسایی کنند و غیره. علاوه بر این جدای استفاده از این راهکارها در جلوگیری از ضرر، نرم افزارهای مدیریت ویدئویی و آنالیتیکس استفاده های بسیار زیادی در فرودگاه ها، دانشگاه ها و بیمارستان ها یافته اند.
با افزوده شدن ویژگی های قویتر به راهکارهای مدیریت ویدئویی و مقرون به صرفه تر شدن آنها، شما نیز در جهت ارتقاء و گسترش سیستم فعلی خود پا به بازار خواهید گذاشت. در جهت کمک به شما، در ادامه به نکاتی عملی اشاره خواهیم نمود.
1. به کلیت شرایط نگاه کنید.
نخست به طرح سوالات مهم بپردازید. چه کسی به اجرای نرم افزار خواهد پرداخت؟ آیا آن را به کار نیر خواهند بست؟ آیا به کمک خارجی نیاز است، در صورت نیاز، به چه میزان؟ آیا برای تصمیم گیری روی اینکه چه باید انجام داد به مشورت با سرویس های موجود نیاز پیدا خواهید کرد؟ همینطور سوالاتی در مورد نصابها؟ این نکته را به یاد داشته باشید که با قرار دادن این سیستم ها و باقی گذاشتن آنها به حال خود، همه چیز تمام نمیشود. شما به برنامه ای برای مراقبت و ادامه به کار این سیستم ها نیاز دارید. شما باید به فکر حفظ قدرت این سیستم ها در فواصل دور باشید تا آنگونه که میخواهید این سیستم ها کارکرد داشته باشند.  ‌
از انجام یک ارزیابی کامل اطمینان حاصل کنید. به محل مورد نظر خود به دقت نگاه کنید، چرا که واقعیت امر این است که در صورت تمایل به ارتقاء تکنولوژی قدیمی موجود، احتمالا وضعیت و شکل ظاهری و حال و هوای ساختمان شما نیز تغییر یافته است. هدف اصلی نصب برخی از دوربین ها و برخی  از مکان ها و تجهیزات ممکن است دیگر مانند گذشته نباشد.
انجام یک ارزیابی خطر کامل نیز گامی اولیه و مهم محسوب میشود. این ارزیابی به معنای فهم نقاط آسیب پذیر است، اینکه چه مکانهایی در معرض خطر هستند و اینکه در چه مکانهایی بالاترین احتمال وقوع مشکل وجود دارد. در چه مکانهایی مسائلی وجود دارد که میتواند ضرر و زیان های زیادی را به بار آورد؟
2. در مورد انتظارات خود شفاف باشید.
انتظارت و بودجه ی شما ممکن است با یکدیگر منطبق نباشند. به بیان دیگر، امکان دارد که به تمامی ویژگی هایی که میخواهید یا فکر میکنید نیاز دارید نیاز نداشته باشید، بنابراین این نکته حائز اهمیت است که هر آنچه از سیستم خود انتظار دارید با نصاب یا فروشنده ی خود در میان بگذارید. این انتظارات میتوانند از کیفیت تصاویر گرفته تا مقدار حافظه ی لازم و امکان ارتقاء سیستم در آینده را شامل شوند. شما باید از اینکه تمامی نکات مورد نظرتان روی کاغذ ذکر شده باشد اطمینان حاصل کنید. معمولا افراد یک سری انتظارات مشخص دارند و پس از نصب سیستم موردنظر، از اینکه سیستم نصب شده آنچه آنها انتظار داشته اند را برآورده نساخته است اظهار پشیمانی میکنند؛ این موضوع بدان علت است که آنها انتظارات خود را به خوبی به فرد مقابل خود تفهیم ننموده اند.
به همین شکل، گرانترین راهکار موجود ضرورتا مناسب نیست، چرا که این سیستم ها باید به شکلی فعال مدیریت و نگهداری شوند. در صورتی که به ویژگی های پیچیده نیاز نداشته باشید، راهکارهایی وجود دارد که بسیار متناسب با جیب شما هستند. به جای تمرکز روی ویژگی ها و کارکرد سیستم ها، زمان بیشتری را روی کارهایی که باید در جهت حفظ سیستم انجام داد صرف کنید؛ چرا که در ارزیابی و اطمینان حاصل نمودن از اینکه سیستم شما به هنگام نیاز در آن مکان حضور داشته و کارایی دارد، این کار بسیار اهمیت می یابد.
3. با توچه به نیازهایتان به دنبال بهترین راهکار ذخیره سازی بگردید.
تصمیم گیری شما در مورد استفاده از حافظه های ابری یا حافظه های حاظر در محل احتمالا به موارد بستگی دارد که عبارتنتد از: مقرون به صرفگی یک راهکار و قابلیت های سازمان شما در امر رسیدگی به میزان پهنای باند بالا و ذخیره سازی داده های ویدئویی لازم. استفاده از راهکارهای ابری پشتیبان در کنار حافظه های در محل انتخاب آسانی است. هر چند وقت یک بار ما از فایل های موجود یک فایل پشتیبان تهیه میکنیم که این کار به نگهداری از این فایل ها کمک میکند. در صورت از دست دادن این فایل ها در حافظه ی موجود در محل، ذخیره سازی آنها در حافظه ی ابری کلید نجات شما خواهد شد.
در طول زمان، ارائه کنندگان راه حل های ابری متوجه نیاز به فراهم سازی امنیت کافی برای اطلاعاتی که از جانب مشتریان خود ذخیره میکنند شده اند. مدیریت مجموعه حافظه های موجود از بخش امنیتی یا IT و علم به این که این خدمات در جهت استفاده ی شما فراهم شده است موضوعی جذاب است.
پیشنهاد میگردد که برای مواردی که قطعی برق رخ میدهد، افراد در دوربین های خود کارت SD قرار دهند. این موضوع یکی از آن مواردی است که افراد آرزوی دانستن آن را پیش از وقوع این شرایط دارند. در بسیاری از موارد پیش آمده است که دسترسی افراد به شبکه قطع شده است و تصاویر ویدئویی ضبط شده در آن دوربین را از دست داده اند؛ به این علت که جریان های ویدئویی آن دوربین به صورت همزمان با وقوع رخداد به شبکه انتقال می یافته است. خوشبختانه موارد وقوع این اتفاقات چندان زیاد نبوده اند، با این حال استفاده از کارت های حافظه SD به عنوان سپری در برابر اینگونه رخدادها کمک کننده خواهد بود. به هنگام آرشیوسازی ویدئویی تحت شبکه، متغیرهای بسیار زیادی وجود دارد که شما را بر آن میدارد که نوعی پشتیبان در خود دستگاه تان داشته باشید.
برگرفته از مجله SecurityMagazine

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *